تحصیل در مالزی

برای تحصیل در مالزی باید بدانید که ده‌ها دانشگاه در مالزي مورد تاييد وزارت علوم ايران بوده و تعداد زيادي از ايرانيان در آن دانشگاه ها و كالج ها مشغول به تحصيل مي باشند. براي نمونه تنها در دانشگاه پوترا حدود هزار دانشجوي ايراني در حال گذراندن دوره‌هاي تحصيلات تكميلي هستند.تقريبا تمام دانشگاه هاي مالزي از امكانات خوابگاهي مناسبي برخوردارند و دانشجويان مي توانند با پرداخت هزينه كمي دوران دانشجويي خود را در خوابگاه می گذرانند.دانشجويان در حين تحصيل از بيمه كامل درماني و امكانات دولتي برخوردار مي شوند و مي توانند از تخفيف هاي ويژه دانشجويان جهت استفاده از سرويس حمل و نقل عمومي نيز استفاده کنند.در كوالالامپور يك مدرسه فارسي زبان و تعدادي مدرسه انگليسي زبان وجود داشته كه امكان زندگي به همراه خانواده و تحصيل كودكان به زبان فارسي يا انگليسي را فراهم آورده است.

 

قيمت خوابگاه معمولاً بين 150 تا 250 دلار است. خانم ها هم دارای خوابگاه مجزا هستند. خوابگاه، علاوه بر اين امکانات؛ خشکشويی لباس، تخت، اتاق استراحت ، ميز، تلويزيون، امکانات ورزشی، نمازخانه و غيره را در بر می گيرد و تمامی اتاق های خوابگاه  دارای اتصال پر سرعت خطوط اينترنت هستند. عده ای از دانشجويان هم که مايلند می توانند در خارج از دانشگاه اقامت کنند.قيمت آپارتمان يا خانه (معمولا سه اتاق خوابه) در محلات اطراف دانشگاه با فاصله کمتر از نيم ساعت تا دانشگاه ، ماهانه بين 400 تا 800  دلار است. معمولاً دانشجويان به طور مشترک خانه مي‌گيرند. اين خانه ها دارای وسايل زندگی هستند و سرويس هايی نيز از دانشگاه برای رفت و آمد دانشجويان در نظر گرفته شده است.از محاسن تحصيل در مالزی، اين است که دانشجو نياز به تهيه وسايل خانه يا وسيله نقليه نداشته و رفت و آمد درون شهری و برون شهری به صورت منظم و ارزان با اتوبوس، مترو و قطار صورت می پذیرد.

 هزینه در دانشگاه های مختلف و برای مقاطع و رشته های مختلف بسیار متفاوت است. به طور خلاصه بین 7 تا 14 هزار دلار در سال برای شهریه و خوابگاه هزینه در بر دارد.

هزینه تقریبی مقاطع مختلف تحصیلی :

دوره های زبان در کالج: 800 دلار در ماه (به همراه خوابگاه)

دوره پیش دانشگاهی: 10 هزار دلار در سال (به همراه خوابگاه)

مقطع کارشناسی: 12 هزار دلار در سال (به همراه خوابگاه)

کارشناسی ارشد: 7 هزار دلار در سال (به همراه خوابگاه)

دکتری: 7 هزار دلار در سال (به همراه خوابگاه)

در مالزی دانشجویان اجازه کار ندارند و لذا می بایست کلیه هزینه های تحصیل و زندگی را از ایران تامین کنند.

علاوه بر هزینه های تحصیل و خوابگاه؛ هزینه هایی نیز جهت خوراک؛ رفت و آمد؛ وسائل تحصیلی و تفریحات دانشجو می بایست در نظر گرفته شود که حدودا 400 دلار در ماه خواهد بود. با توجه به موارد ذکر شده یک دانشجو جهت گذراندن یک دوره ده ماهه کالج زبان به 12 هزار دلار نیاز خواهد داشت و به همین شکل برای هر سال از دوره کارشناسی به 16  هزار دلار و برای هر سال در تحصیلات تکمیلی به 11  هزار دلار کمک مالی نیاز است.

منبع سایت تو و بلیط مالزی : malaysiatournet.ir

شما اینجا هستید: Home تورهای خارجی تحصیل در مالزی